Hrek : Alonso risi csatban gyzte le Schumachert |
Alonso risi csatban gyzte le Schumachert
2005.04.25. 15:38
Az elmlt vek egyik legizgalmasabb versenyn Fernando Alonsnak sikerlt egszen a clvonalig maga mgtt tartania az lete egyik legszebb produkcijt nyjt Michael Schumacher Ferrarijt. Schumacher elkpeszt tempt diktlva, a tkletes idztsnek hla feljtt a 13.-rl a msodik helyre.
Az elmlt vek egyik legizgalmasabb versenyn Fernando Alonsnak sikerlt egszen a clvonalig maga mgtt tartania az lete egyik legszebb produkcijt nyjt Michael Schumacher Ferrarijt. Schumacher elkpeszt tempt diktlva, a tkletes idztsnek hla feljtt a 13.-rl a msodik helyre.
Az Eurpba visszatr Forma-1-es mezny kellemes idben sorakozott fel a rajtrcsra, s az elzetes flelmekkel ellenttben az idjrs a tovbbiakban sem jtszott fszerepet: tiszta, szraz versenyt futhattak a piltk. A rajt hasonlan tiszta volt: a mezny kalamajka nlkl tudta megkezdeni a 63 krs szguldst, egyedl Felipe Massnak addott kisebb nehzsge az indulssal.
Helycserkre persze bven alkalmat adott a start, br az els hrom helyrl rajtol Kimi Rikknen, Fernando Alonso s Jenson Button kztt vltozatlan maradt a sorrend. A Toyott vezet Jarno Trulli ellenben kivlan rzett r a piros lmpk kigyulladsnak temre, hiszen sikerlt helyet cserlnie Mark Webber Williamsvel, megszerezve a 4. pozcit. Mg elgedettebben drzslhette tenyert a sokat csrolt Jacques Villeneuve, neki Ralf Schumacher Toyotjt s Rubens Barrichello Ferrarijt is sikerlt Sauberje mg utastania.
A motorcsere miatt 10 hellyel htrbb sorolt s beragadt Felipe Massa Tiago Monteiro Jordanjnek megelzsvel kezdte meg a felzrkzst, ldzbe vve az jonc csapattrsa, Tonio Liuzzi ltal fakpnl hagyott David Coulthardot. A kvetkez emltsre mlt esemny azonban nem az nevkhz, hanem a mr-mr valszertlen pechsorozatot produkl Giancarlo Fisichellhoz fzdik. Az els idmrn hibz, emiatt csak a 11. helyrl startol olasz Ralf Schumacher maga mg utastsval ugyan hozzltott a visszakapaszkodshoz, ezt azonban csak az tdik krig tehette: ekkor a Variante Alta siknban egyelre ismeretlen okbl elvesztette uralmt Renault-ja felett, a gumifalba csapva az autt.
Kimi Rikknen ekzben egyre magabiztosabb elnyt ptett fel McLaren-Mercedese volnja mgtt. A mgtte autz Alonso is risi tempt diktlt, gy az len ll Rikknen-Fisichella-Button-Trulli ngyes biztonsgos tvolsgban kvette egymst. Trulli viszont lthatan feltartotta a mgtte halad ngy autt, Webbert, Satt, Wurzot s Villeneuve-t. A fanatikus szurkoli eltt autz Michael Schumacher ekzben a 13. helyen, kzvetlenl ccse mgtt autzgatott, pedig lthat volt, hogy sokkal gyorsabb lenne nla. Igaz, a felesleges csetepat elkerlsvel legalbb kmlhette Bridgestone abroncsait, a verseny msodik felre tartogatva azokat.
Az els drmai pillanatra a kilencedik krben kerlt sor. Miutn a szlvszgyors Rikknen megfutotta a verseny addigi leggyorsabb krt, autja lelassult, s az egsz versenyhtvgn brillroz finn knytelen volt a boxba hajtani. Bahreinben mr gy tnt, Rikknen s a McLaren vgre magra tall, Imolra radsul az idmrn mutatott gyenglkedst is pole pozcira cserlte, nem csoda, hogy az egyelre ismeretlen eredet mszaki hiba megviselte a fiatal versenyz idegeit, aki dhsen hajtotta t kormnykerekt csapata garzsn.
A tankolsok els hullmt Massa nyitotta meg a 17. krben, aki eltte tl vehemensen prblta megelzni Coulthardot, s ennek els lgterelje ltta a krt. A szrnyaszegett Saubert Barrichello kvette a boxba, arra azonban nem szmtott a brazil, hogy elektromos hiba miatt nhny krrel ksbb - immr vgleg - a garzsba kell kormnyoznia Ferrarijt. Kzben szp csendben a kt j Minardi is megadta magt.
A verseny kvetkez kulcsfontossg szakasznak bizonyult a killsok els hullma, hiszen mg az eltte haladk sorra ltogattk a boxot, Michael Schumachert semmi sem zavartatta abban, hogy a megtisztul plyn a 27. krig szguldhassa a gyorsabbnl gyorsabb krket. Nem csoda, hogy mire mindenki felvette a neki sznt zemanyagot, a cmvd a harmadik helyen ldzte Jenson Button feltmad BAR-Hondjt. Ha mr a brackley-i csapat szba kerlt, mindenkpp rdemes megemlkezni Takuma Sato r jellemzen vakmer s ltvnyos manverrl, amivel Webbert utastotta maga mg a Tamburellban. A japn radsul a tankolsok segtsgvel Trullit is legyrte, ellenttben az ausztrllal, aki tphette a hajt, hogy beragadt a lasscska Toyota mg. A 31. krben radsul a Variante Altban el is fkezte magt - Villeneuve legnagyobb rmre. A beugr Alex Wurz szintn killsa remek idztsnek ksznheten tornzta fel a negyedik helyre McLarenjt.
A msodik etap mr egyrtelmen Michael Schumacherrl szlt. A nmet krnknt kt msodpercet hozott Alonskon, rohamosan cskkentve Buttonhoz kpest felhalmozott 20 msodperces htrnyt. Mire ez elfogyott, a Renault mr teljestette harmadik szervizelst, az angol azonban csak nem akart flrellni a vilgbajnok tjbl, nagyszeren tartva a villmgyors Ferrarit. Schumacher csak akkor tudott megszabadulni Buttontl, amikor az utolrte az egymssal pepecsel Williamseket. A lekrztt pros a nmet malmra hajtotta a vizet, hiszen alkalma nylt bebjnia Button el a Variante Alta siknban.
Kt krrel sikerlt gy megtoldania fktelennek tetsz szabad szguldst, s mikor a 49. krben maghoz vette mai utols benzinadagjt, megkezddtt az utbbi vek legizgalmasabb 13 kre. A hajr egyetlen dologrl szlt: sikerl-e Fernando Alonsnak maga mgtt tartania a mezny leggyorsabb autjt? A kls szemll szmra is idegl mrkzst - melynek sorn szerencsre mind Alonso, mind Schumacher megtartotta llekjelenltt - vgl a spanyol tehetsg nyerte, mivel a htszeres vilgbajnok nem tudott fogst tallni rajta a kanyargs imolai aszfaltcskon.
A San Marin-i Nagydjat teht a zsinrban harmadszor diadalmaskod Fernando Alonso nyerte meg Michael Schumacher eltt, s a szezonban elszr sikerlt dobogra llnia Jenson Buttonnak is. Rajta kvl Takuma Sato tdik helye is mutatja: a BAR-Hondnl megmozdult valami, mg a Toyota prosnak a hetedik-nyolcadik hellyel kellett megelgednie. A beugr Alex Wurz csendes versenyt produklt a McLarennl, negyedik helye jobb Pedro de la Rosa bahreini eredmnynl, arrl pedig nem az osztrk tehet, hogy a sakhiri plya kivl elzsi pontokat is magban foglal. A Williams jabb kzpszer futamon van tl, Villeneuve hatodik helye pedig azt bizonytja, hogy akinek hallhrt kelti, sokig l.
Br a Renault tovbbra is veretlen 2005-ben, az igazi csemegnek bizonyul s a mezny alapos trendezdst hoz San Marin-i Nagydj jelzi: a Ferrari nem adta fel az idei kzdelmet.
Verseny 4. - San Marin-i GP
Helyszn: Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Imola
Idpont: 2005. prilis 24., vasrnap, 14:00-16:00 (CET)
Plyahossz: 4933 m
Idjrs: Szraz (leveg: 18-19 fok, aszfalt: 20-28 fok)
Tavalyi els: M. Schumacher (Ferrari) 126:19.670
Nv Csapat G Id Kiess oka Kr
1. Fernando Alonso SPA Renault M 127:41.921 62
2. Michael Schumacher GER Ferrari B + 0.241 62
3. Jenson Button GBR BAR-Honda M + 10.481 62
4. Alex Wurz AUT McLaren-Mercedes M + 27.554 62
5. Takuma Sato JAP BAR-Honda M + 34.783 62
6. Jacques Villeneuve CAN Sauber-Petronas M + 1:04.442 62
7. Jarno Trulli ITA Toyota M + 1:10.258 62
8. Nick Heidfeld GER BMW.WilliamsF1 M + 1:11.282 62
9. Mark Webber AUS BMW.WilliamsF1 M + 1:23.297 62
10. Vitantonio Liuzzi ITA Red Bull-Cosworth M + 1:23.764 62
11. Ralf Schumacher GER Toyota M + 1:35.841 25 mp bntets 62
12. Felipe Massa BRA Sauber-Petronas M + 1 kr 61
13. David Coulthard GBR Red Bull-Cosworth M + 1 kr 61
14. Narain Karthikeyan IND Jordan-Toyota B + 1 kr 61
15. Tiago Monteiro POR Jordan-Toyota B + 2 kr 60
16. Christijan Albers NED Minardi-Cosworth B + 42 kr hidraulika 20
17. Rubens Barrichello BRA Ferrari B + 43 kr elektromos hiba 19
18. Kimi Rikknen FIN McLaren-Mercedes M + 53 kr fltengely 9
19. Patrick Friesacher AUT Minardi-Cosworth B + 54 kr kuplung 8
20. Giancarlo Fisichella ITA Renault M + 57 kr kicsszs 5
Leggyorsabb kr: M. Schumacher (Ferrari) 1:21.858 48
B = Bridgestone, M = Michelin
|